بلاگ روستای بردیان

بردیان سادات علایی

بلاگ روستای بردیان

بردیان سادات علایی

بلاگ  روستای بردیان

وبسایت وبلاگ روستای بردیان اولین وتنهاترین تارنمای روستا در فضای مجازی است.
از طریق بخش تماس با ما یا کامنت زیر پستها با ما در ارتباط باشید.
منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

آخرین نظرات

۴ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۲ ثبت شده است

سلام عکسهایی که در این پست براتون میزارم رو دوست خوبم سید علی شرف زاده تهیه کرده اند.

از همکاری ایشان تشکر میکنیم..

 

 

 

 

 

شما هم اگه عکس قدیمی دارین بدین بزاریم تو وب .ممنون

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ ارديبهشت ۹۲ ، ۲۱:۴۹
admin

نسب سادان علایی به امام زاده سید محمود  ع میرسد

 

آستان مقدس آن در شیبی ناهموار در دامنه کوه بی‌سیتون (بی‌سیدون)
(bi seytun- biseydun) چهار روستا (چاروسا) از دهستان طیبی سر حدی غربی، بخش چاروسا شهرستان کوه گیلویه، با ارتفاع 1190 متر با سطح دریا، با فاصله 7 کیلومتر با شهر قلعه‌رئیسی و 75 کیلومتری دهدشت مرکز کوه گیلویه واقع شده است.

روستای بی‌سیتون از شمال به کوه «اوله» (aowla) (آبّله)، از جنوب و مغرب به سلسله جبال روستای بی‌سیتون، از مشرق به «چال کره‌تل» (cale karatol) و دره فصلی تنگ بی‌سیتون محدود و محصور می‌باشد.

عمارت عظیم و قدیم این زیارتگاه با وسعتی معادل 170 و محوطه‌ای بیش از 105متر، از دو قسمت هشتی با پلانی مستطیل شکل، شامل: صحن، ایوان، حرم با گنبد عرقچینیِ خوش ترکیبِ مخروطی با گچ قدیم و بر نوک آن پنجة پنچ تن آل‌عبا نصب شده است.

امام زاده سید محمود

 

توضیح بیشتر در ادامه مطلب....

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ ارديبهشت ۹۲ ، ۲۱:۴۷
admin

 

به رغم اینکه اکثر سکنه روستای بردیان را سادات تشکیل میدهند به همین منوال ارادت به امام حسین علیه السلام واهل بیت سلام الله علیه در بین مردم روستا زیاد است 

روستای بردیان دارای چند هیئت مذهبی است که همه آنها در ایام سوگواری سرور وسالار شهیدان امام حسین علیه السلام هر کدام به همان شیوه ی سنتی اقدام به برگذاری مراسم میکنند

تهیه ی نذری هایی به نام حریسه و.....

رفتن به خانه ی شهدا ودر روز آخر همه ی هیئات یکپارچه به قبرستان شهدا میروند .

در این میان هم هیئت عزاداری جوانان حسینی روستا که بیشتر هم به شیوه ی امروزی مراسمات خود را برگذار میکنند.

برگزاری مراسم زیارت عاشورا،سخنرانی وسینه زنی.

البته کار این مجموعه به این ایام ختم نمیشود ودر همه ی ایام مناسبت ها فعالیت دارد که از این حیث از بقیه ی هیئات فعال تر میباشد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۰ ارديبهشت ۹۲ ، ۲۱:۳۲
admin

 

 

با سلام روستای بردیان واقع در9 کیلومتری شهرستان چرام و13کیلومتری کهگیلویه واز توابع استان کهگیلویه وبویر احمد میباشد. دارای جمعیتی بالغ بر 4000نفر میباشد. از لحاظ قومی حدود 98درصد جمعیت روستا را سادات علایی از سادات امام زاده سید محمود(علیه السلام)تشکیل میدهند. که شامل چند طایفه ی اصلی:میر چراغ,میر محمد,ومیر طالب میباشد البته طوایف دیگری همچون مشهدی علی جون و... هم وجود دارند که دارای درصد جمعیتی کمتری میباشند. از لحاظ وضعیت اجتماعی فرهنگی واقتصادی متاسفانه با وجود پتانسیل بالای نیروی انسانی وکار وهمچنین امکانات وشرایط ارزشمند سرزمینی مانند وفور زمینهای مسطح دیم وآبی کشاورزی وقابلیت گسترش مسکونی روستا,این روستا تاکنون بر خلاف همه ی امتیازات بالقوه در سطح پایینی از توجه وپیشرفت اقتصادی قرار دارد. البته شایان ذکر است که بگویم بیشترین علت این کم لطفی ها عموما از سوی مسئولین دولتی وکشوری نیست وباید مردم ومسئولان روستا مثل شورای اسلامی ودیگران را هم تا حدود زیادی مقصر دانست. چون به جرات میتوان گفت که شاید تا کنون حتی یک تلاش کوچک در حد یک نامه ی اداری برای بهبود وضعیت روستا از سوی هیچ نهاد یا شخص حقیقی وحقوقی نوشته وپیگیری نشده است.

به عنوان مثال  حتی در gmapهم اسم کوچکترین روستاهای اطراف را میتوانیم ببینیم ولی روستای بردیان رانه؟

 

 

 

۲ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۹ ارديبهشت ۹۲ ، ۲۱:۰۴
admin